Jak działają skanery kodów kreskowych?

skanery kodów kreskowych
skanery kodów kreskowych
Kody kreskowe kojarzą nam się głównie z zakupami. Kupując produkty spożywcze, elektronikę, ubrania i wiele innych rzeczy do towarów dołączony jest stosowny kod kreskowy. W kodzie tym zawarta jest na przykład systemowa nazwa danego towaru plus jego cena. Kody kreskowe stosowane są także w wielu innych dziedzinach naszego życia. Poprzez kody te rejestruje się przesyłki kurierskie i pocztowe, oznacza nowo narodzone dzieci, a nawet i zmarłych. W kodzie tego typu może być zawarta dowolna wręcz informacja, ale nie zastanawiałeś się nigdy jak te grubsze i węższe kreski są odczytywane przez skanery?Dobrych kilka late temu, bardzo możliwe że zwróciłeś na to uwagę, kody kreskowe odczytywało się urządzeniami na zasadzie przeciągania. Skanery kodów kreskowych musiały być dosłownie doklejone do danego kodu, a jego odczyt był możliwy tylko poprzez przejechanie czytnikiem po całej długości takiego kodu. W urządzeniu znajdowała się specjalna dioda, a sam czytnik badał sposób odbicia się światła od poszczególnych sekcji kodu. Stopień odbicia generował różne stany napięcia i w ten sposób można było dekodować informacje zawarte w danym kodzie. Współczesne urządzenia są już jednak o wiele bardziej nowoczesne.

Naturalnie podstawa odczytywania kodu kreskowego pozostaje dokładnie taka sama. Źródło światła pada na kod i na czarnych polach się odbija, a na białych nie. Do tego grubość czarnego i białego paska ma znaczenie dla siły odbicia. Współczesne skanery kodów kreskowych działają jednak już na odległość. Na pewno wiedziałeś nie raz jak kasjerka kasowała towar nad dziwnym urządzeniem z pryzmatem w środku. Pryzmat ten rozprasza światło lasera dzięki czemu obejmuje ono swym zasięgiem większą część kodu. W ten sposób nie potrzeba już przesuwać towaru nad czytnikiem.

Z kolei ręczne Skanery kodów kreskowych generują jedno linijną wiązkę światła. W tym wypadku mamy jednak do czynienia z ogromnych zagęszczeniem diod generujących światło. Dzięki takiemu zagęszczeniu przetwornik może odpowiednio odczytać kod i wygenerować na jego podstawie zawarte w nim informacje.